Čačky pre mužov: Pomiatol sa vkus?

Peter Littmann pre HN: Existujú muži a existujú samčekovia – zaujímavé na tom je, že tí druhí neochvejne veria, že patria do prvej množiny. Vyhlásenie: „Ja som pravý chlap!“ vyjadruje v podstate len to, čo si dotyčný myslí sám o sebe. O kom sa hovorí? Nuž, o chlapíkoch s účesom „vpredu krátke, vzadu dlhé“, alebo naopak, fičúrskymi fúzikmi nad hornou perou, s ohavnou bradou. Imidž spravidla dopĺňa zlatá retiazka na krku. O jednu-dve príjmové triedy vyššie nájdeme zase pánov so zašpicatenými topánkami a príliš širokými pásikmi na obleku.

Radi nosia na ušnom lalôčiku diamant ako oringľu a majú vyžarovanie majiteľa strip-klubu. O záblesk náušnice ďalej sa nachádzajú pseudo-šejkovia a obchodníci s nóbl fárami, oboch spoznáme podľa predimenzovaných zlatých doplnkov. Čo majú znamenať tie klišé? Naznačiť, že mužské doplnky nesú toľko skrytých posolstiev o roli, vkuse, vzdelaní, príjme a sexuálnej orientácii, že majú oveľa väčšiu váhu, než v nich spracovaný kov. Drvivá väčšina „bežných mužov“ by si radšej dala vŕtať všetky zuby, než by vyšla na verejnosť s niečím viac ako hodinkami, manžetovými gombíkmi a obrúčkou. Ešte pred desiatimi rokmi by to žiadny reklamný macher nezamýšľal meniť.

Dnes však americký nákupný dom Neiman Marcus predajnú plochu pre pánske doplnky zdvojnásobil a pearlparadise.com hlási, že desať percent predaných čačiek zdobí mužov. V USA narástol obrat za pánske doplnky o 100% na šesť miliárd dolárov. Rešpektovaní klenotníci predstavujú mužské kolekcie, zrazu dostanete série ako „Otec a dieťa“, ktorá tatkom umožňuje zavesiť si otcovstvo na krk ako psiu známku. Ani v Európe to nevyzerá inak. Dior Homme, Dolce&Gabbana, Versace – všetci majú zrazu v ponuke kovolesklé dekorácie aj pre mužské osadenstvo.

Kto si myslí, že trblietavé čačky nájdu nadšencov len za Uralom a v Arabskom zálive, mýli sa. Celkom obyčajní stredoeurópski otcovia rodín skutočne siahajú po trápnych ozdobách. Čo sa to len stalo?

Muži chodia v dnešnej dobe do fitka a k plastickému chirurgovi, kupujú si kozmetiku a dizajnérsku spodnú bielizeň  – pracka na opasok posiata polodrahokamami alebo retiazka na krk sú zjavne posledným krokom smerom k metrosexuálom. Pripomeňme si: tento trend bol vyhlásený, keď sa futbalista David Beckham zjavil v sarongu a s čelenkou vo vlasoch. Čo sa dnes zrodí v kluboch v Londýne a New Yorku, dosiahne do troch rokov aj zubára v Lučenci.

Luxury Institute tvrdí: Muži sa zdobia, lebo ženy sú dnes také samostatné a vyberavé, že ak sa chce samček spáriť, musí pridať, aby v Darwinovej hre zabodoval. Stephen Webster, dizajnér doplnkov z Veľkej Británie, hovorí: „Každý chlap chce byť trošku cool. A kým ženské zákazníčky sú stále mladšie a mladšie, rast v odbyte mužských doplnkov nastáva najmä vďaka starším pánom, ktorí potrebuju niečo nové, pretože do dobrých hodiniek a rýchleho auta už dávno investovali.“

Keď sa ženy stávajú mužskejšími a muži ženskejšími – čo to znamená pre marketingových odborníkov v automobilkách a pre výrobcov oblečenia, topánok, koženého tovaru a počítačov? Jediný druh, ktorý je očividne ešte márnivejší než ženy, sú muži – a chlapi z generácie tých, ktorí sa aktuálne zaoberajú svojou penziou, sa nezaťažujú niečím ako je „dôstojné starnutie“. Výsledok: V šedých zónach medzi pojmami žena/muž, staré/mladé a vkus/gýč je skrytý nejeden trh. Pre tých, ktorým sa to páči.

Kto jsme?

Masoko

Investujeme mnoho úsilí a energie do podstatného a stálého zlepšování výkonnosti našich klientů s cílem trvalého růstu hodnoty jejich podniku.

Naše služby

Již několik let se v podnikové praxi a univerzitní teorii zabýváme otázkou korelace mezi marketingovými investicemi a ziskovým růstem stejně jako akcionářskou hodnotou, tzv. shareholder value.

K tomu jsme vybudovali obsáhlé know-how strategie a značky.

Aktuality

Kontakt

 BRANDINSIDER GmbH

 Fährhausstraße 11

 22085 Hamburg

 Tel.: +49 40 / 25 33 62 62
 Fax: +49 40 / 25 33 62 68

 E-mail: info@brandinsider.com

 Rejstříkový soud:
 Amtsgericht Hamburg
 Registrační číslo: HRB 139837

 UID Nr. DE 209661501