Čo ženy skutočne chcú

Autor: Peter Littmann

Mnohé ženy sa zjavne cítia nesvoje pri rozhovore s „technickými bláznami“, ktorí im radi dajú pocítiť, že ženy sú jednoducho na to príliš hlúpe. Tak aj na internetových fórach sa muži ďalej namáhajú s odpoveďami na tému „ženy a elektronika”, kde závery znejú asi takto: „Chlapci potrebujú najnovšie technologické vychytávky , aby sa postarali o rodinu, pre dievčá sú vyrobené varešky a detské hrkálky.

V tejto myšlienkovej tradícii sa americké počítačové spoločnosti už roky pokúšajú osloviť ženy s ružovými, veľmi jednoducho ovládateľnými počítačmi. Cieľ týchto spoločností je jasný – vytvoriť produkty, ktoré sa dostanú do pozornosti žien ako jednoduché digitálne fotoaparáty, ohrievače nôh, váhy telesnej hmotnosti, či pomocné parkovacie zariadenia. Obraz ženy, ktorý za tým všetkým cítiť, nás vracia naspäť do 50-tych rokov a hesla: „Byť trochu blbá je potrebné.“

Dnešnú modernú ženu však len ťažko zaujmete, keď je predstavíte ako hlavnú hrdinku vtipov o blondýnkach. Jednoducho povedané, aj tí najväčší technickí blázni veľkých technologických spoločností, si musia pri spätnom pohľade na štatistiky o posledných vianočných predajoch uvedomiť, že stoja pred novou výzvou - dopytom podľa prianí „vianočných listov“ dospelých. A ten hovorí jasne – pri mužoch aj pri ženách je hneď po obleční najväčší záujem o počítače a videohry. Čítate správne: Počítačové hry pre ženy!

Podľa Asociácie používateľov elektroniky v USA tvora ženy približne 40% odbytu. K tomu prirátajte ďalších asi 20% nákupov, ktoré priateľky, manželky alebo dcéry priamo ovlyvňujú. Prieskum trhu spoločnosti Philips dokonca ukázal, že ženy majú prevažný vplyv na nákup elektroniky. Odvtedy majú napríklad ploché obrazovky zaoblené rohy. Množstvo žien totiž preferuje, aby sa elektronika čo najnenápadnejšie zaradila do útulnosti bytového priestoru. Preto napríklad svetové firmy Bang & Olufsen alebo LG hlásajú, že  „Design a vizuál produktu sú rovnako dôležité ako technické parametre.“ Pripomienka: Funkcia a kvalita produktu samostatne nikdy nezvíťazia v ženskom srdci, ani keď sú vyvinuté spoločne v bolestiach nemeckého technického inžiniera.

No a netreba zabúdať, že dámy sa nechajú ovplyvniť aj servisom: Napríklad, ak sa nemusia zaoberať inštaláciou svojich vianočných darčekov. Na spustenie totiž potrebuje pomoc každá piata žena, ale len každý desiaty muž. Aspoň tak to vyplýva z prehľadov najfrekventovanejších otázok  call-centier informatizačných a telekomunikačných spoločností.  Údajne to veľmi úzko súvisí aj s mužskov hrdosťou. Ako nedávno odhalil prieskum Univerzity Ludwiga-Maximiliana v Mníchove, každý štvrtý spotrebiteľ svoj vysokovýkonný televízor zapojí so zlým káblom a tak namiesto drahého a kvalitného vysielania v HD kvalite sleduje program len v štandardnom rozlíšení.

 

Takže odkaz pre všetkých mužských prispievateľov internetových fór a ich kolegov v marketingových oddeleniach výrobcov technicky náročných produktov : „Ženy majú rovnako radi elektroniku ako muži, avšak jej hodnota spočíva v tom, že po prvé dobre vyzerá, ako druhé hodí sa k ich životnému štýlu, či príbytku a po tretie jednoducho funguje. Muži sú s tou zrozumiteľnosťou zjavne menej spokojní, ale to už je náš problém.

Kto jsme?

Masoko

Investujeme mnoho úsilí a energie do podstatného a stálého zlepšování výkonnosti našich klientů s cílem trvalého růstu hodnoty jejich podniku.

Naše služby

Již několik let se v podnikové praxi a univerzitní teorii zabýváme otázkou korelace mezi marketingovými investicemi a ziskovým růstem stejně jako akcionářskou hodnotou, tzv. shareholder value.

K tomu jsme vybudovali obsáhlé know-how strategie a značky.

Aktuality

Kontakt

 BRANDINSIDER GmbH

 Fährhausstraße 11

 22085 Hamburg

 Tel.: +49 40 / 25 33 62 62
 Fax: +49 40 / 25 33 62 68

 E-mail: info@brandinsider.com

 Rejstříkový soud:
 Amtsgericht Hamburg
 Registrační číslo: HRB 139837

 UID Nr. DE 209661501