Radšej voňať, ako byť šik

 Autor: Peter Littmann

Veda prináša neustále nové objavy, niektoré záhady však zostávajú stále nevysvetlené. Napríklad: Prečo nám po praní často zostane iba jedna ponožka a kde sa stratila jej kamarátka? Prečo dievčatá s najtučnejšími nohami nosia tie najkratšie sukne a kto opätovne zo zabudnutia vracia do módy tie otrasné legíny? A nakoniec: Prečo neustále stúpa počet ľudí s nadváhou, hoci čoraz viac ľudí bežne nosí športové oblečenie?Myšlienkou sezóny je pre Sandersona takzvaný „uvážený, rozumný a nie zjavný konzum“. „Na jednej strane svoje výdavky zvažujú i tí, ktorých sa kríza vôbec nedotkla, na druhej strane by sme sa mali pripraviť na rebéliu. Menšina, ktorej hlas zosilňuje a ktorá sa aktivizuje, je rozhodnutá dostať pod kontrolu zničujúci a márnotratný konzum.“

 

Pumy, fajky „Nike“, či pásiky už nevidíme poskakovať len na štadiónoch alebo vo fitnes centrách, ale už dávno dobyli aj kancelárie, reštaurácie či divadlá. Kedysi človek na ulici v teniskách a „šušťákovej“ súprave pôsobil ako nevzdelaný, neohrabaný či nevkusný. Dnes sa stane, že občas sa niekto objaví v športovom oblečení dokonca aj v opere a vedľa svojho suseda v tmavom obleku si môže namýšľať, že vôbec nevyzerá ako hudobný analfabet.

Impérium totiž vracia úder. Keďže výrobcovia športovej výbavy postupne zvyšovali svoj podiel na trhu na úkor klasických odevných značiek, vydali sa ľudia od módy na športové chodníčky. Luxusná francúzska skupina Pinault-Printemps-Redoute kúpila podiely v Pume, iní začali vyvíjať vlastné športové kolekcie. Prečo „potítka“, dresy a funkčná bielizeň priťahujú luxusné značky sa objasnilo rýchlo: Trh so športovým oblečením je totiž v kurze! Marketingoví analytici zo spoločnosti Mintel zistili, že až 60 % ľudí vo veku 25 až 34 rokov si za posledný rok kúpilo aspoň jeden pár tenisiek. A každý tretí z tejto skupiny priznáva, že pravidelne kombinuje športové kusy s formálnym oblečením.

A tu je malá návnada: Calvin Klein odpálil vlastnú golfovú kolekciu a Dolce & Gabbana neponúka iba tenisky, ale aj mikiny za 290 eur, ktoré vyzerajú navlas rovnako ako vrchný diel spomínanej „šušťákovej“ súpravy spred sto rokov. Chanel najnovšie ponúka lyže a snowboardy, ktoré dopĺňajú už dávnejšie predávané lyžiarske súpravy a lyžiarky. Kto chce upútať pozornosť, zaobstará si tašku Chanel pre rybárov – vraj sa do nej zmestí aj prvotriedna udica. Klasická polstrovaná dóza na červíky sa vyrovná hociktorej kozmetickej taštičke. Kto má zlú náladu, nech si vraj kúpi lodičky Gucci, kto chce relaxovať, siahne po podložke na jogu od toho istého výrobcu. A prosím, nezabudnúť na uterák od Hermèsa, všetko pekne zabaliť do športovej tašky „Carryall“ od Luis Vuittona, nasadnúť na bicykel od Armaniho a hor sa... do najbližšieho baru.

Lebo jediné, čo je vďaka tomuto outfitu v pohybe, je kreditná karta. Naozaj sa nám zlepší podanie, keď budeme hrať s tenisovou raketou Chanel? Musíme mať na sebe oblečenie od Stelly McCartney, keď občas pobehneme za autobusom? Kto sa cvičeniu venuje naozaj, potí po ňom rovnako v Dolce & Gabbana ako v Lacnom & Hroznom. Kto už stál na štartovacej čiare vedľa konkurentov v nylone alebo lycre, vie o čom je reč („Bože, ten ale smrdí!“). Preto je taký dopyt po dizajnových produktoch, ktoré by sa zaoberali nielen estetickou, ale aj čuchovou stránkou športového oblečenia. Klasické materiály „odvádzajúce pot“ sú totiž syntetické a v oblečení z umelých vlákien spotený človek jednoducho dobre nevonia. Preto začali výrobcovia „base lawyers“ – tak znie názov modernej športovej bielizne, používať antibakteriálne látky ako sú triclosan alebo striebro.

 

Zaujímavosťou je, že v snahe znížiť počet baktérií a tým znížiť zápach oblečenia, sa výskum materiálov vracia späť k prírode. Mladá generácia športových nadšencov stavia na organické materiály. Výrobcovia Cocona, Arc'teryx, Wolverine alebo Patagonia používajú uhlík z kôry kokosového orecha, z bambusu alebo morských kôrovcov. Aj staré dobré zvieratá sú opäť žiadané. Icebreaker stavil na merino, pretože vlna je od prírody antibakteriálna; Silkbody vyrába pohodlné oblečenie zo zmesi hodvábu a iných prírodných vlákien. Konkurencia výrobcov umelých vlákien však nespí. Firmy ako Odlo alebo X-Bionic skúmajú použitie nanotechnológií s cieľom fyzikálne viazať zápach. V skratke: Trh sa hýbe a kto chce s ním držať krok, môže byť s ponukou športového oblečenia od expertov nadmieru spokojný. A v športovom dizajnovom zvršku sa môže vybrať hoci aj do opery.

Kto jsme?

Masoko

Investujeme mnoho úsilí a energie do podstatného a stálého zlepšování výkonnosti našich klientů s cílem trvalého růstu hodnoty jejich podniku.

Naše služby

Již několik let se v podnikové praxi a univerzitní teorii zabýváme otázkou korelace mezi marketingovými investicemi a ziskovým růstem stejně jako akcionářskou hodnotou, tzv. shareholder value.

K tomu jsme vybudovali obsáhlé know-how strategie a značky.

Aktuality

Kontakt

 BRANDINSIDER GmbH

 Fährhausstraße 11

 22085 Hamburg

 Tel.: +49 40 / 25 33 62 62
 Fax: +49 40 / 25 33 62 68

 E-mail: info@brandinsider.com

 Rejstříkový soud:
 Amtsgericht Hamburg
 Registrační číslo: HRB 139837

 UID Nr. DE 209661501