Marketing krištáľovej firmy

Autor: Peter Littmann

Zostať v nemom úžase je v tejto liberálnej a tolerantnej dobe čoraz ojedinelejšie. Ale najnovšie som tento pocit zažil celkom bezprostredne v jednej kaviarni. Pri vedľajšom stolíku sedela dáma v rokoch, v sivom kostýme s klobúkom a rukavicami, so šálkou kávy a zákuskom. Akoby pochádzala z iného storočia, vôbec by som sa nečudoval, keby siahla po brku a atramente.

Ale zrazu niečo zazvonilo, prehrabala sa v kabelke, vytiahla mobil, začala živo konverzovať a všetci ostatní v miestnosti zostali ako obarení. Keď som ju oslovil, s pýchou mi ukázala svoj iPhone – najnovšie vydanie. „Tlačidlá sú pre mňa dostatočne veľké, dizajn je krásny,“ objasňuje a distingvovane sa usmieva, „telefonujem, píšem maily a ľahko sa tým dostanem aj do internetu.“

Nie je sama. Dnes už nikto nepochybuje, že obsah dámskych peňaženiek je pre výrobcov lákavý. Koniec koncov, nezávisle od krízy dostanú svoju penziu, vlastnia majetok, ktorý nadobudli počas aktívneho pracovného života a okrem toho patria ku generácii, ktorá načas platí svoje účty. Okrem toho starších dám pribúda. V súčasnosti má približne 8 percent svetovej populácie nad 65 rokov, čo je približne 550 miliónov ľudí. Zaútočiť na túto cieľovú skupinu nie je vôbec hlúpym nápadom.

Nie je to tak dávno, kedy stroskotali mnohé ponuky špeciálne určené pre seniorov. Sony to raz napríklad skúšala s rádiobudíkom určeným penzistom s veľkými gombíkmi a jednoduchým ovládaním. Vtedy to jeden starší priateľ komentoval takto: „Nechcem byť žiadnym sivým panterom – a už vôbec nie ráno v posteli. To sa chcem radšej cítiť ako mladý tiger.“ Jeho názor nebol vôbec ojedinelý, pretože tento produkt nebol veľkým kasovým trhákom. Zapamätajte si, že starý je len ten, kto sa narodil o 10 rokov skôr ako vy.

Po tomto budíčku sa v Sony niečo zmenilo. Sú penzisti menej zameraní na novinky? Alebo sú produkty sofistikovanejšie a menej viditeľne geriatricky zamerané? Alebo je marketing, zameraný na jednoduchosť a praktickosť, lepší? 

Ľudia sa nemenia, len firmy sú prešibanejšie. Dobrým príkladom je švédska firma Doro, ktorá vyrába mobilné telefóny kompatibilné s načúvacími prístrojmi a zabudovanou funkciou pomoci v núdzi. Slogan znie „mobil pre každého“ a filozofiou je, že mobil musí byť jednoducho ovládateľný, použiteľný pre každého bez obmedzenia a napriek tomu musí dobre vyzerať. V príručke nenájdete nič o veku a chorobách, ale dozviete sa, že ponúka jednoduché ovládanie a vynikajúci dizajn.

Nintendo tiež nekladie dôraz na to, že hracia konzola Wii  je pre ľudí s bolesťami krížov a inými ťažkosťami, ale aj napriek tomu je hitom v amerických domovoch dôchodcov, ktorí ju cez deň využívajú ako ľahký cvičebný program a večer zas pri bowlingu. HP predáva „inteligentné“ tlačiarne fotiek s jednoduchým dotykovým ovládaním. Skoro bez tlačidiel, ale za to s veľkým displejom. Zákazníci vôbec nepotrebujú počítač, lebo fotky si vytlačia priamo z pamäťovej karty fotoaparátu. V návode na použitie nenájdete ani zmienku, že výrobok je určený „pre babičky a deduškov“, ale iba „jednoduchá tlač fotiek.“

Funguje to. Všetci výrobcovia chcú momentálne vedieť, ako môžu svoje výrobky prispôsobiť seniorom  a preto sa obracajú na Ingemu. Inštitút zo severu Španielska sa zaoberá technickými pomôckami pre starých a chorých. Experti z Ingemy radia nielen EU, IBM a ďalším výrobcom elektroniky, ale spolupracujú aj so softvérovými odborníkmi na riešeniach, v ktorých ide o „aktívne starnutie.“ Dôraz sa pritom kladie na nezávislé a aktívne prežitie každého dňa, nie na starnutie.

 

A sme opäť v nemom úžase. Dáma z kaviarne očividne telefonovala so svojim drahým a flirtovala ako puberťáčka. Sme v dobe Viagry a podľa jedného amerického prieskumu v skupine ľudí s priemerným vekom 86 rokov ešte 64 percent žien a 82 percent mužov žije aktívnym sexuálnym životom. Títo ľudia nechcú „produkty pre seniorov,“ chcú niečo čo „vyzerá dobre, je jednoduché a spoľahlivo funguje!“

Kto jsme?

Masoko

Investujeme mnoho úsilí a energie do podstatného a stálého zlepšování výkonnosti našich klientů s cílem trvalého růstu hodnoty jejich podniku.

Naše služby

Již několik let se v podnikové praxi a univerzitní teorii zabýváme otázkou korelace mezi marketingovými investicemi a ziskovým růstem stejně jako akcionářskou hodnotou, tzv. shareholder value.

K tomu jsme vybudovali obsáhlé know-how strategie a značky.

Aktuality

Kontakt

 BRANDINSIDER GmbH

 Fährhausstraße 11

 22085 Hamburg

 Tel.: +49 40 / 25 33 62 62
 Fax: +49 40 / 25 33 62 68

 E-mail: info@brandinsider.com

 Rejstříkový soud:
 Amtsgericht Hamburg
 Registrační číslo: HRB 139837

 UID Nr. DE 209661501