Nakupovanie v pohodlí domova

Autor: Peter Littmann

Súkromné dámske večierky s erotickou bielizňou sú už známy fenomén. Množstvo mužov by sa na nich rado zúčastnilo, ale keďže nesmú, organizujú si vlastné pánske večery spojené s predajom kravát alebo testom košieľ. Znie to trocha ako zhromaždenie narcisov a nejeden chlapec by radšej išiel po ulici celkom nahý, než sa nechal kamarátmi prichytiť na podobnom zraze. 

Napriek tomu, home shopping, čiže nakupovanie v pohodlí domova, sa stalo trendom, čoraz viac ľudí totiž dnes nakupuje privátne. V ťažkých časoch sa ľudia utiahnu, konštatovala odborníčka na trendy Faith Popcorn už v 90-tych rokoch. Jej teória sa nazýva „Cocooning“ a znamená to utiahnutie sa medzi vlastné štyri steny. Popcorn vtedy nepredpovedala iba masívny nárast pracovných miest vykonávaných doma, ale aj rozmach rôznych donáškových služieb, telešopingu a zásielkového obchodu. Medzičasom je jasné, že pani s menom evokujúcim sedenie na gauči pred televízorom, mala pravdu. Potvrdil to nielen nárast nákupov cez internet, ale aj skutočnosť, že 40 percent z 300.000 zamestnancovIBM pracuje z domu. Pohli sme sa ďalej a nachádzame sa v dobe Cocooning 2.0. Svet vonku je čoraz nebezpečnejší a tendencia utiahnutia sa domov stúpa. Čoraz viac ľudí nakupuje za zatvorenými dverami, často v uzavretých kruhoch.  

Kedysi boli domáce nákupy plastových košov, čistiacich prostriedkov a maskár doménou blonďavých paničiek nižšej strednej triedy, dnes je zábavou vyšších kruhov. Vo Veľkej Británii začali spoločensky vážené dámy pozývať návrhárov a klenotníkov k sebe domov, aby títo prezentovali svoj tovar, prevažne pred skupinou pozvaných hostí. Napríklad, návrhárka Katherine Hooker prichádza klientom domov ukázať ručne šité bundy a kabáty. Popri pokeci o materiáli a strihu, si zákazník môže dať zhotoviť vlastný kúsok. Naproti tomu Samantha Sage, ktorá sa špecializuje na kvalitné plavky a sarong, pozýva solventných klientov k sebe domov. Dámy s nesúmernými postavami dostanú lekciu, ako sa správne pohybovať po pláži, najprv avšak bez prítomnosti publika. Ďalšie akcie domáceho nakupovania na úrovni možno nájsť na stránke thetravellingsouk.com, sezóna je od októbra do Vianoc.

Byť intímnejší je zjavne trendom aj v obchodoch. Donedávna pri nakupovaní išlo aj o to, vidieť a byť videný. Obchody boli ako javiská, prevládali sklo, sterilná biela a transparentné haly. Najnovšie sa nakupuje menej demonštratívne. Napríklad Tom Ford si newyorský obchod zariadil ako svoj súkromný dom. Doma má tie isté koberce a sedačky ako v obchode. Na prvom poschodí sa nachádzajú súkromné miestnosti, v ktorých si klient môže dať zhotoviť oblečenie na mieru. Kto sa tam chce dostať, musí sa objednať. Aj módny návrhár Dries van Noten vystavuje osobné kúsky nábytku a umelecké predmety  vo svojom parížskom outlete. „Ľudia sa chcú cítiť jedinečne a byť posudzovaní individuálne, preto je potreba vytvoriť miestnosti, kde majú pocit, že vás navštívili doma. A potom im, prípadne,  môžeme ukázať zopár kúskov oblečenia.“ Kto túži po sprievodcovi, tomu poradí Susan Tabak, odborníčka na módu, ktorá solventných zákazníkov rada zatiahne ku Massaro, luxusnému obuvníkovi, ku ktorému sa treba tiež vopred objednať alebo ku Scarlett, ktorá ponúka vintage Chanel kostýmy.

Nie každý je natoľko solventný, aby mohol nakupovať v majstrovej obývačke. Pre normálnych smrteľníkov musí byť trend prispôsobený do normálnych koľají. Hoci nakupovanie cez internet je intímne asi ako hlavná stanica, tvorcovia konfekcie sa predsalen pokúšajú byť osobnejší. Stránky ako privateoutlet.com ponúkajú ilúziu exkluzívneho klubu, v ktorých prihlásení členovia môžu jeden až tri dni nakupovať obmedzené množstvo značkových výrobkov. Súkromie zjavne funguje ako predajný argument – žiaľ, nie na večierkoch s bielizňou. Tam muži stále ešte nesmú. 

 

 

Kto jsme?

Masoko

Investujeme mnoho úsilí a energie do podstatného a stálého zlepšování výkonnosti našich klientů s cílem trvalého růstu hodnoty jejich podniku.

Naše služby

Již několik let se v podnikové praxi a univerzitní teorii zabýváme otázkou korelace mezi marketingovými investicemi a ziskovým růstem stejně jako akcionářskou hodnotou, tzv. shareholder value.

K tomu jsme vybudovali obsáhlé know-how strategie a značky.

Aktuality

Kontakt

 BRANDINSIDER GmbH

 Fährhausstraße 11

 22085 Hamburg

 Tel.: +49 40 / 25 33 62 62
 Fax: +49 40 / 25 33 62 68

 E-mail: info@brandinsider.com

 Rejstříkový soud:
 Amtsgericht Hamburg
 Registrační číslo: 76 324

 UID Nr. DE 209661501