Japonky 90-60-90

Autor: Peter Littmann

Veľa ľudí považuje globalizáciu za hrozbu. Kultúrne hranice sa stierajú, nezadržateľný príliv kníh, filmov a hudby sa valí po celej Zemi, obete módy po celom svete nosia tie isté kabelky, okuliare a hodinky. Kritici sa už obávajú istého druhu krízy identity. MTV celosvetovo sleduje viac než miliarda ľudí a Ikea medzičasom otvorila v Číne sedem predajní. V Šanghaji existuje obchod s Barbie, kde sa na šiestich poschodiach nachádzajú luxusné kúpele, drinky Barbitinis na bare a Barbie pralinky od austrálskeho cukrára. A v Európe nájdeme sushi bar na každom rohu.

Naproti tomu, Japonci konzumujú čoraz viac západnej stravy. Typické pokrmy ako sú ryba, zelenina, ryža a tofu vytláča americký štýl stravovania. Vďaka tradičným jedlám sa Japonky oproti celosvetovému priemeru dožívali vysokého veku, ten však pomaly klesá, pretože kola, zmrzlina, hranolčeky a hamburgery spôsobujú život skracujúce problémy krvného obehu. Ale v Japonsku sa nezvyšuje iba percento úmrtnosti, ale aj objem bokov a pŕs žien. Japonky sa zaobľujú a z mužského hľadiska je to z globalizačnej satanovej dielne konečne niečo pozitívne.

Tento trend sa nazýva „bon-kyu-bon“, voľne preložené „90-60-90“. Kedysi boli veľké prsia, hlboké výstrihy a obtiahnuté tielka špecialitou hviezd či popových speváčok ako Kumi Koda, ktorú zato dokonca v roku 2003 označili za „hanbu z Kjóto“. Medzičasom 20-ročné dievčatá majú o tri centimetre širšie boky a sú v priemere o sedem centimetrov vyššie než ich mamy. Nielen ženské krivky, ale aj túžba ich ukazovať, sa stali mainstreamom. Je to radostná udalosť. Nemožno nič namietať proti módnym inováciám, ktoré tento vývoj spustili. Výrobcovia vyberajú z podprseniek dovtedy bežné vypchávky a „Showy Bras“ sú hitom v nákupných centrách v tokijskej módnej štvrti Šibuja. Možno ich dostať vo všetkých farbách a vzoroch a zámerom je, aby vykúkali spod blúzok a sák s veľkým výstrihom. Aj západní výrobcovia s obchodmi v Ázii sa tešia, pretože v poslednej dobe čoraz viac Japonkám sadne oblečenie európskeho strihu.

Oveľa menej pôsobivé sú však výrobky a marketing pre japonské dámy, ktoré s trendom väčšieho poprsia nedokážu držať krok. Pre ne existujú napríklad sušienky v krikľavo-ružovom obale „F Cup Cookies“, ktoré údajne zväčšujú prsia. Jedlo je predsa výhodnejšie a aj zábavnejšie než plastická operácia! Čo za zložky obsahuje? Pravdepodobne cukry a tuky, ktoré takýto zámer splnia. Kto nie je na sladké, pre toho sú tu „Bust up Gums“. S týmito žuvačkami si dáma precvičí nielen sánku, ale dopomôže jej to i k väčším, plnším a pevnejším prsiam. Podľa reklamy môže zákazníčka očakávať aj zlepšenie krvného obehu, pravidelnú menštruáciu, úľavu pri menopauze, krajšiu pokožku a vlasy, dokonca aj zníženie stresu. Či je posledné spomínané výsledkom väčšieho sebavedomia vďaka získaniu želaných kriviek, alebo to majú na svedomí samotné žuvačky, možno bez hlbších poznatkov o krajine povedať len ťažko. V ponuke je aj krém na ružové bradavky „Pretty Pink Nipple Cream“, ktorý sľubuje presne to, čo jeho názov.

 

Naozaj? Európanovi neprislúcha, aby hodnotil sociálny tlak medzi japonskou mládežou alebo nedostatok emancipačného elánu medzi ich matkami, porovnať však môžeme marketing.   Nepovažujme Japonsko za meradlo, ale v porovnaní s tým, čo je predkladané ázijskému publiku, sú naše reklamy, častokrát právom zosmiešňované, skutočne prvotriedne. Bolo by fajn, keby sa globalizácia netýkala iba jedla, ideálov krásy a módy, ale aj minimálnych nárokov. 

Kto jsme?

Masoko

Investujeme mnoho úsilí a energie do podstatného a stálého zlepšování výkonnosti našich klientů s cílem trvalého růstu hodnoty jejich podniku.

Naše služby

Již několik let se v podnikové praxi a univerzitní teorii zabýváme otázkou korelace mezi marketingovými investicemi a ziskovým růstem stejně jako akcionářskou hodnotou, tzv. shareholder value.

K tomu jsme vybudovali obsáhlé know-how strategie a značky.

Aktuality

Kontakt

 BRANDINSIDER GmbH

 Fährhausstraße 11

 22085 Hamburg

 Tel.: +49 40 / 25 33 62 62
 Fax: +49 40 / 25 33 62 68

 E-mail: info@brandinsider.com

 Rejstříkový soud:
 Amtsgericht Hamburg
 Registrační číslo: 76 324

 UID Nr. DE 209661501