Trendy v spotrebe. Chceme všetko, a to hneď

Peter Littmann pre HN: Žijeme v „kultúre snackov“. Tento pojem samozrejme označuje aj fast food, siaha však oveľa ďalej. Medzičasom skutočne všetko konzumujeme len za pochodu, čo možno najrýchlejšie, najpohodlnejšie a najradšej bez následkov. Odborníci na prieskum trhu z Trendwatching.com to opisujú nasledovne: „Produkty, služby a skúsenosti sa stávajú čoraz krátkodobejšími a povrchnejšími. Tovar je rozložený na rýchlo stráviteľné, ľahko zaplatiteľné jednotky, vďaka ktorým je čoraz jednoduchšie nazbierať stále viac zážitkov, tak často ako je to len možné a za čoraz kratší čas.“ Tento vývoj naozaj platí nielen pre hamburgery, ale aj pre módu, médiá a hudbu.

Rovnako ako malé dieťa chce moderný konzument všetko, a to hneď. Anglosasi to už po desaťročia nazývajú „instant gratification“. A tento pojem popisuje svet každým dňom lepšie: každú momentku si ihneď digitálne pozrieme a pošleme ďalej, informácie máme neustále v mobile, právneho poradcu cez SMS, zdravotnú diagnózu on-line, chudneme pomocou tabletiek, ešte aj vzdelanie by malo byť možné nadobudnúť za pochodu.

Pritom sa nám už nechce ani len počítať kalórie: v USA sa takzvané 100-kalóriové balíčky čipsov, krekrov alebo bonbónov tešia obľube, ktorá ročne rastie až o 30%. Každý tretí Američan verí, že mini-balenia sú hodné vyššej ceny a obchodníci sa tešia, lebo miniaturizácia je vysoko zisková.

Podobne to prebieha aj pri kozmetike. Značka e.l.f. znamená „eyes, lips, face“ a ponúka make-up v malých porciách. Zatiaľ sa dá kúpiť len on-line a produkty stoja jeden až päť dolárov. Môžete si objednať rovno plný košík a čo sa vám nebude páčiť, jednoducho vyrazíte. Tak ako oblečenie od H&M a Zara – za malé peniaze, tri-štyrikrát nosené a šup s ním do zbierky starého oblečenia. Pre decká a tých, ktorí nimi chcú zostať navždy, je v ponuke instantné pranie v dóze od Procter & Gamble. Pod značkou Swash dodávajú odstraňovače fľakov, zápach ničiace a žehliace spreje, po ktorých bielizeň vyzerá ako vypraná v Perwolle. Práčku zrušíme, to trvá pridlho. Zápach a špinu odfúknene ako vo sne.

Model H&M sa rozširuje na zvyšok sveta: aj informácie sa stávajú čoraz menšími a sú čoraz ľahšie stráviteľné. Magazín „Wired“ tento trend trefne nazýva „Snack-o-tainment“. Knihy, správy, burzové tipy alebo životné poradenstvo, všetko len vo forme jednohubiek a hlavne jednoducho stráviteľné. Stránky ako digg.com, youtube.com alebo wallstrip.com dodávajú on-line správy, videoblogy a tipy na peňažné investície pre multimediálnu generáciu, ktorá je medzičasom zvyknutá zhltnúť radšej veľa malých info-omrviniek, než čítať siahodlhé traktáty s hĺbkovou analýzou. A to nie len on-line, rýchlo konzumovateľné bezplatné časopisy ako „20 minút“ od nórskeho vydavateľstva Schibsted našli vo Švajčiarsku, Španielsku a Francúzsku milióny čitateľov.

Ani hudbu už dávno nekupujeme po albumoch, to robia len dinosauri. Kto je cool, stiahne si jednotlivé pesničky podľa potreby na svoj ipod, alebo smartphone. Fakt, že všetko je dokonca  aj čoraz ľubovoľnejšie, považuje miléniová generácia ešte aj za vtipné. V Singapure milujú drinky, ktoré sa volajú „Whatever“ (čokoľvek, ľadový čaj s rôznymi – hocijakými - príchuťami) a bublinkové nápoje „Anything“ - všeličo. Takých zákazníkov by ľudia z marketingu od lásky zjedli: zhltneme všetko, hlavná vec, nech je to rýchlo!

Who are we?

Masoko

BRANDINSIDER has a single focus: your market value. We are driven, energetically, enthusiastically, to enhance your corporate performance for the long term.

Our Services

We spent many years, both in practical leadership roles and in studying scientific research analysing the correlation between marketing investments, profitable growth and shareholder value.

As a result we developed a vast tool box in corporate strategy and branding.

Recent News

Contacts

 BRANDINSIDER GmbH

 Fährhausstraße 11

 22085 Hamburg

 Tel.: +49 40 / 25 33 62 62
 Fax: +49 40 / 25 33 62 68

 E-mail: info@brandinsider.com

 Registergericht:
 Amtsgericht Hamburg
 Registernummer: 76 324

 UID Nr. DE 209661501