Čačky pre mužov: Pomiatol sa vkus?

Peter Littmann pre HN: Existujú muži a existujú samčekovia – zaujímavé na tom je, že tí druhí neochvejne veria, že patria do prvej množiny. Vyhlásenie: „Ja som pravý chlap!“ vyjadruje v podstate len to, čo si dotyčný myslí sám o sebe. O kom sa hovorí? Nuž, o chlapíkoch s účesom „vpredu krátke, vzadu dlhé“, alebo naopak, fičúrskymi fúzikmi nad hornou perou, s ohavnou bradou. Imidž spravidla dopĺňa zlatá retiazka na krku. O jednu-dve príjmové triedy vyššie nájdeme zase pánov so zašpicatenými topánkami a príliš širokými pásikmi na obleku.

Radi nosia na ušnom lalôčiku diamant ako oringľu a majú vyžarovanie majiteľa strip-klubu. O záblesk náušnice ďalej sa nachádzajú pseudo-šejkovia a obchodníci s nóbl fárami, oboch spoznáme podľa predimenzovaných zlatých doplnkov. Čo majú znamenať tie klišé? Naznačiť, že mužské doplnky nesú toľko skrytých posolstiev o roli, vkuse, vzdelaní, príjme a sexuálnej orientácii, že majú oveľa väčšiu váhu, než v nich spracovaný kov. Drvivá väčšina „bežných mužov“ by si radšej dala vŕtať všetky zuby, než by vyšla na verejnosť s niečím viac ako hodinkami, manžetovými gombíkmi a obrúčkou. Ešte pred desiatimi rokmi by to žiadny reklamný macher nezamýšľal meniť.

Dnes však americký nákupný dom Neiman Marcus predajnú plochu pre pánske doplnky zdvojnásobil a pearlparadise.com hlási, že desať percent predaných čačiek zdobí mužov. V USA narástol obrat za pánske doplnky o 100% na šesť miliárd dolárov. Rešpektovaní klenotníci predstavujú mužské kolekcie, zrazu dostanete série ako „Otec a dieťa“, ktorá tatkom umožňuje zavesiť si otcovstvo na krk ako psiu známku. Ani v Európe to nevyzerá inak. Dior Homme, Dolce&Gabbana, Versace – všetci majú zrazu v ponuke kovolesklé dekorácie aj pre mužské osadenstvo.

Kto si myslí, že trblietavé čačky nájdu nadšencov len za Uralom a v Arabskom zálive, mýli sa. Celkom obyčajní stredoeurópski otcovia rodín skutočne siahajú po trápnych ozdobách. Čo sa to len stalo?

Muži chodia v dnešnej dobe do fitka a k plastickému chirurgovi, kupujú si kozmetiku a dizajnérsku spodnú bielizeň  – pracka na opasok posiata polodrahokamami alebo retiazka na krk sú zjavne posledným krokom smerom k metrosexuálom. Pripomeňme si: tento trend bol vyhlásený, keď sa futbalista David Beckham zjavil v sarongu a s čelenkou vo vlasoch. Čo sa dnes zrodí v kluboch v Londýne a New Yorku, dosiahne do troch rokov aj zubára v Lučenci.

Luxury Institute tvrdí: Muži sa zdobia, lebo ženy sú dnes také samostatné a vyberavé, že ak sa chce samček spáriť, musí pridať, aby v Darwinovej hre zabodoval. Stephen Webster, dizajnér doplnkov z Veľkej Británie, hovorí: „Každý chlap chce byť trošku cool. A kým ženské zákazníčky sú stále mladšie a mladšie, rast v odbyte mužských doplnkov nastáva najmä vďaka starším pánom, ktorí potrebuju niečo nové, pretože do dobrých hodiniek a rýchleho auta už dávno investovali.“

Keď sa ženy stávajú mužskejšími a muži ženskejšími – čo to znamená pre marketingových odborníkov v automobilkách a pre výrobcov oblečenia, topánok, koženého tovaru a počítačov? Jediný druh, ktorý je očividne ešte márnivejší než ženy, sú muži – a chlapi z generácie tých, ktorí sa aktuálne zaoberajú svojou penziou, sa nezaťažujú niečím ako je „dôstojné starnutie“. Výsledok: V šedých zónach medzi pojmami žena/muž, staré/mladé a vkus/gýč je skrytý nejeden trh. Pre tých, ktorým sa to páči.

Who are we?

Masoko

BRANDINSIDER has a single focus: your market value. We are driven, energetically, enthusiastically, to enhance your corporate performance for the long term.

Our Services

We spent many years, both in practical leadership roles and in studying scientific research analysing the correlation between marketing investments, profitable growth and shareholder value.

As a result we developed a vast tool box in corporate strategy and branding.

Recent News

Contacts

 BRANDINSIDER GmbH

 Fährhausstraße 11

 22085 Hamburg

 Tel.: +49 40 / 25 33 62 62
 Fax: +49 40 / 25 33 62 68

 E-mail: info@brandinsider.com

 Registergericht:
 Amtsgericht Hamburg
 Registernummer: 76 324

 UID Nr. DE 209661501