Investovať do dizajnu sa oplatí.

Peter Littmann: Chýbajú vám nápady na tohtoročné narodeninové prekvapenia? Prečo raz nepodarovať víťazné kúsky z dizajnérskych súťaží? Mama dostane servírovaciu misu

 Caldafreddo od Alinea, Zuzka hračku pre deti – stan 3k od slovenskej firmy TULI a otec inteligentné nožnice na kríky PowerStep, ktorými skrotí záhradnú džungľu.

Vybavené! Všetky spomenuté výrobky dostali prestížnu cenu „red dot“ udelenú Centrom dizajnu Porýnia - Vestfálska. Táto súťaž dizajnérov, v ktorej súťaží vyše 12 tisíc prihlásených z viac než 60 krajín, patrí k najväčším na svete. Ocenený výrobok musí teda byť super. Alebo snáď nie?

Teraz vážne: Čo vlastne znamenajú ceny za dizajn? Je v tom iba namyslenosť kreatívcov, ako sú mnohí presvedčení? Alebo pri nákupe takto ocenených produktov skutočne dostávame tovar vyššej kategórie? Spravidla áno, pretože ceny za dizajn sa dnes neodovzdávajú len za estetickú avantgardu, ale aj za funkcionalitu a použiteľnosť. Vkus a štýl síce zostanú nepredajné, ale ocenený výrobok dáva istotu, že kupujúci nie je absolútny mimoň.

Pre výrobcov je však svet komplexnejší. Čo majú v konečnom súčte z toho, že prezentujú svoju ponuku na súťaži krásy? Predáva Audi vďaka cene za dizajn naozaj viac vozov A5 Coupé alebo Bulthaup viac kuchýň typu b2? Že sa dobre navrhnuté produkty jednoduchšie presadia, sa medzičasom stalo otrepanou frázou. Ale vyjadriť, čo prinesie podniku dobrý dizajn v prepočte na zisk a straty, je zložitejšie. Finančný význam dizajnu však jednoznačne indikuje množstvo falzifikátov. Falšuje sa len niečo, čo predstavuje hodnotu. Odborníci zastávajú názor, že okolo 10% výrobkov na svetovom trhu sú viac či menej presvedčivé kópie. Celkovo sa škody odhadujú na 200 až 300 miliónov eur ročne. Mnoho dlhoprstých si právom zaslúži „zlatý nos“, ako ukazuje udeľovanie ceny Plagiarius,  ktorú už vyše 30 rokov získavajú najbezočivejšie kópie. Veľa cien pravidelne putuje do Číny, no európske firmy sa tiež nedajú zahanbiť.

Buďme konkrétni: Akú návratnosť investícií môže očakávať podnikateľ z každého eura, ktoré investuje do dizajnu? A existuje vzťah medzi orientáciou podniku na dizajn a hodnotou jeho akcií na burze? Ak áno, ako vyzerá? „To nevieme vypočítať“ je častou odpoveďou na podobné otázky, a čo sa nedá zmerať, to sa aj v mnohých dobre vedených podnikoch proste nerobí. Pritom máme naporúdzi výsledky z Veľkej Británie, ktoré, hoci nie sú reprezentatívne, sú minimálne pozoruhodné. Design Council Spojeného kráľovstva hľadal  vo viac než 1500 britských podnikoch odpoveď na otázku, ako ohodnocujú a používajú dizajn. Získané čísla ukazujú: hodnota na burze sa u značiek so silným dizajnom v posledných desaťročiach vyvíjala podstatne lepšie, než tomu bolo u uniformných masových výrobcov a na 100 britských libier, ktoré vynaložila dizajnérska značka na stvárnenie výrobkov, sa zvýšil obrat – aspoň pred krízou – v priemere o 225 libier.

Kto investuje do dizajnu môže teda očakávať vyšší obrat. No platí to aj naopak? Investovali predtým rýchlo rastúce podniky do dizajnu? Aj táto korelácia je podľa inštitúcie Design Council pozitívna. Dve tretiny rýchlo rastúcich podnikov investovali prednedávnom svoj kapitál do dizajnu produktov.

Práve časy krízy by teda mohli posmeliť podniky k tomu, aby sa touto témou zaoberali intenzívnejšie, zvlášť keď sa so zvyčajným prispôsobovaním ceny alebo technológie nemôžu pohnúť ďalej. Namiesto toho mnohí zostávajú vo viere, že dizajn je pridrahý. Pritom honorár tvorcov predstavuje v prepočte na kusy len zopár centov a výrobné náklady inteligentne navrhnutých produktov sú v porovnaní často nižšie.

 

Spotrebiteľovi je to, samozrejme, jedno. Katka Nováková sa nebude chcieť na svojej narodeninovej oslave blysnúť produktmi, ako je kombajn Jaguar od výrobcu poľnohospodárskych strojov Claas, či meračom úspory elektrického prúdu od Yello. Ale čo takto luxusnou súpravou pohárov Ice alebo guľôčkovým perom Noto od Lamy? Práve v časoch uťahovania opaskov platí: Tie isté peniaze nemožno minúť dvakrát a preto radi kupujeme nadčasové výrobky. Veci, ktoré vďaka skvelému dizajnu dobre vyzerajú a dlho vydržia – prinajmenšom dlhšie než samotná kríza.

Autor: Peter Littmann

Kto sme?

Masoko

Investujeme množstvo energie a zanietenia do neustáleho zlepšovanie výkonnosti našich klientov, pričom sledujeme primárny cieľ a to zvýšiť ich podnikovú hodnotu z dlhodobého hľadiska.

Naše služby

V rámci podnikovej praxe ako aj akademických poznatkov sa už v priebehu viacerých rokov zaoberáme otázkou korelácie medzi investíciami do marketingu a ziskovým rastom ako aj hodnotou, ktorú podnik vytvára pre jeho vlastníkov, tzv. shareholder value. 

Okrem toho disponujeme aj rozsiahlym know-how pre oblasť podnikových stratégií a značiek.

Aktuality

Kontakt

 BRANDINSIDER GmbH

 Fährhausstraße 11

 22085 Hamburg

 Tel.: +49 40 / 25 33 62 62
 Fax: +49 40 / 25 33 62 68

 E-mail: info@brandinsider.com

 Registrový súd:
 Amtsgericht Hamburg
 Registračné číslo: HRB 139837

 UID Nr. DE 209661501