Červený býk alebo radšej pomalá krava?

Autor: Peter Littmann

Počuli ste už o „Marshmallow-om teste“? Ide o testovanie 4-ročných detí, či zjedia jednu maličkú sladkosť hneď teraz, alebo radšej trochu počkajú, aby neskôr dostali za odmenu až dva cukríky.  Pokračovanie týchto štúdií po rokoch potvrdilo, že deti, ktoré vedeli ovládať svoju chuť na sladkosť, obstáli vo veku 18 rokov lepšie v školských testoch ako „pažravejšia“ skupina. Zároveň mali aj viac sebadisciplíny, silnejšiu koncentráciu a boli spoľahlivejšie. Záver štúdie znie Freudovsky: „Ovládnutá vôľa cez momentálne odriekanie umožňuje byť rozvážnejším a múdrejším.“

Siegmund Freud je ale mŕtvy a dnes musí byť väčšinou všetko hneď. Každodenné meškania sú prežívané ako dráma a celý svet má fungovať ako digitálna kamera: stačí stlačiť gombík a okamžite vidíme výsledok. Mantrou dneška je sociálna sieť Twitter, kde platí, že všetko čo potrebuje viac ako 140 úderov, je už prekonané, ešte predtým ako sa to vôbec uskutoční. Heslom dnešného sveta je „Hneď“! Dnešný „techno-svet“ je plný obrazov a jeho krédom je „len to čo platí teraz, platí všeobecne“ a to nielen v online, ale aj v offline svete. V závere je všetko vypovedané - niečo buď platí hneď, alebo sľubuje všeobecne získaný čas a pohodlie. Viac pohodlia nemali ľudia nikdy: v jednom z prieskumov až 28% konzumentov povedalo, že toho roku utratia za nákupy radšej viac peňazí ako by mali pri nich stráviť viac času. Každý tretí zákazník vstúpi do obchodu, pretože potrebuje nejaký servis, očakáva okamžitú pozornosť a to aj v prípade, ak nemal dopredu dohodnutý termín. 

Svet produktov tento trend kopíruje. A to doslova. V USA sú tzv. pracovné stanice  nahrádzané prvými „pojazdnými“ stanicami. Ide o bežiaci pás so zabudovaným laptopom. Spoločnosť Samsung zas vyvinula dvojitý monitor: 22-palcový na prácu a k tomu ďalší 7-palcový na všetko ostatné, čo popri práci beží - Facebook, filmy, hudba, atď. Neustále štvanie sa a nekonečné prepínanie síl, ktoré musia zvládať viacero činností naraz, potvrdil aj prieskum Datamonitor, v ktorom až polovica opýtaných v 17-tich krajinách uviedla, že nie sú spokojní s ich rovnováhou medzi prácou a ostatným životom. A profitujú z toho napríklad výrobcovia energetických nápojov, ktorí len za posledných 5 rokov uviedli na trh viac ako dvojnásobok „zázračných power nápojov“ a ich samotná spotreba stúpla až o 240 %. 

Všetkým, ktorí sú v nekonečnej časovej tiesni, prinášajú trhy ďalšie produktové kolo, presnejšie protiliek. V USA nedávno predstavili novinku -  „Relaxačnú sódu od Mary Jane“, ktorá sľubuje euforické uvoľnenie. Extrakt z kávy z Fiji vraj pôsobí podobne ako alkohol, ale bez nežiadúcich vedľajších účinkov z etanolu. V Kanade zasa zaviedli ako odpoveď na energetický nápoj Red Bull tzv.  „Pomalú kravu“, alebo Slow Cow, teda anti-energický nápoj s aminokyselinou L-Theanin a Ginsengom.

Trend tempa volá popri „maškrtníckych drinkoch“ aj po kritike plánu, ktorý vyžaduje stále krátkodobejšie sústredenie pozornosti a varuje pred extrémnym konzumentským správaním a jeho ekologickým dopadom. Vo všeobecnosti je svet na ceste infantilizácie, pretože stále viac ľudí chce veľmi rýchlo všetko, čo vidia. Všetci tí, ktorí nemajú problém so zrýchľovaním života, sa naopak bránia, že toľko oslavovaná pomalosť je často len synonymum pre strach zo zmeny, ktorý navyše zabíja kreativitu, spontánnosť a často aj chuť do života.

Táto debata je ako spor medzi všetkými, ktorých zachytil babyboom a Generáciou X.

 

Z pohľadu marketingu je v podstate jedno, kto má pravdu, či mladší, alebo starší. Faktom je, že veľa ľudí je pod subjektívne pociťovaným časovým stresom a tešia sa na všetko, čo sľubuje pomoc. Tomu zodpovedá aj množstvo pripravovaných produktov, ktoré tento trend prinesie. Marschmalows sem, marschmalows tam: Pre jedného leží to dobré v energetickom nápoji, pre ďalšieho naopak v relaxačnom.

Kto sme?

Masoko

Investujeme množstvo energie a zanietenia do neustáleho zlepšovanie výkonnosti našich klientov, pričom sledujeme primárny cieľ a to zvýšiť ich podnikovú hodnotu z dlhodobého hľadiska.

Naše služby

V rámci podnikovej praxe ako aj akademických poznatkov sa už v priebehu viacerých rokov zaoberáme otázkou korelácie medzi investíciami do marketingu a ziskovým rastom ako aj hodnotou, ktorú podnik vytvára pre jeho vlastníkov, tzv. shareholder value. 

Okrem toho disponujeme aj rozsiahlym know-how pre oblasť podnikových stratégií a značiek.

Aktuality

Kontakt

 BRANDINSIDER GmbH

 Fährhausstraße 11

 22085 Hamburg

 Tel.: +49 40 / 25 33 62 62
 Fax: +49 40 / 25 33 62 68

 E-mail: info@brandinsider.com

 Registrový súd:
 Amtsgericht Hamburg
 Registračné číslo: HRB 139837

 UID Nr. DE 209661501