Zabudnite na drogy a doping

Autor: Peter Littmann

Woods skočil ako Tiger, ale dopadol ako kožušinová predložka. Podobne ako dopingový hriešnik Lance Armstrong. Obaja by sa mali stretnúť s Kate Moss, to by im spravilo náladu. Nie, reč je o normálnom rozhovore. Táto modelka prišla totiž po rozličných škandáloch o množstvo exkluzívnych kontraktov, aby nakoniec zarobila ešte viac, než predtým. Žena, ktorá veľmi presne vie, ako odpálenú loptu vrátiť späť do hry.

Pomohlo jej i to, že životnosť vo svete reklamy je krátka a pamäť marketingových šéfov ešte kratšia. Dvanásť mesiacov po kokaínovom škandále, v zime roku 2006, mala Moss vo vrecku opäť 18 kontraktov. Okrem iného vystupovala pre spoločnosti ako Dior, Roberto Cavalli, Longchamp, Stella McCartney, Bulgari, Chanel, Nikon, Versace, Calvin Klein a Burberry. Spolupracovala aj s firmou Coty na vývoji parfumu, ktorý nesie jej meno. Roku 2007 bola po Giselle Bündchen druhou najlepšie zarábajúcou modelkou s 9 miliónmi dolárov ročne. Niekomu sa to môže páčiť a inému nie, ale v módnom priemysle nejde o to, kto si čo dá do nosa, ale ako ten nos vyzerá. A ako je tomu u športovcov? Keď sa pozrieme napríklad na futbalové mužstvá, je nám hneď jasné, že o krásu tu nejde. Tak o čo teda? O cnosti ako disciplína, cvičenie, férová hra, zdravie či orientácia na tím. Tieto ideály nesú športové koncerny, športovci, ich sponzori a reklamné agentúry ako vlajku – pekne hore sú na svojom mieste, ľahko ich možno nájsť, ale nestoja v ceste, keď treba výsledky speňažiť. Ideály vo svete, kde sa Tour de France zmenila na Tour de farmakum a kde neustále niektorá z hviezd dostáva zákaz činnosti pre doping? V mnohých olympijských disciplínach už dávno neodmeňujeme najlepšieho športovca, ale toho, ktorý si môže dovoliť najsofistikovanejší dopingový program.

Keď sa módny priemysel rozčuľuje, že modelky užívajú drogy, ale pritom ich chce vidieť vychudnuté na kosť a s dvomi kilami navyše už o ne nemá záujem, je to rovnako presvedčivé ako pohoršovanie sa nad Tigerom Woodsom. Ten je platený za to, že hrá prvotriedne golf a tým robí reklamu výrobkom, ktoré sa vyznačujú precíznosťou a spoľahlivosťou, a nie za to, že má byť symbolom manželskej čistoty. Sponzor Nike ročne investuje do Woodsa 40 miliónov dolárov a má na to presne ten istý názor. Phil Knight, zakladateľ a šéf Nike, k tomu povedal: „Podľa mňa je to skvelý chlapík. Keď sa jeho kariéra skončí, spätne budeme všetky tieto indiskrétnosti vnímať iba ako malé pošmyknutie sa.“ Takéto pevné stanovisko prejde iba preto, že zakladateľ Nike nie je žiaden tragéd, jeho sloganom je predsa „Just do it“.

Nápojový koncern Gatorade nechal Woodsa plávať, rovnako ako TAGHeuer, poradenská spoločnosť Accenture aj telefonický operátor AT&T. Gillette sa dokonca tváril, akoby mu robil láskavosť: „Akceptujeme prianie pána Woodsa po súkromí a jeho rolu obmedzíme.“ Výrobca peny na holenie musel horkú pilulku prehltnúť hneď dvakrát. Pred pár rokmi dal dokopy troch slávnych športovcov. Tigera Woodsa, tenistu Rogera Federera a francúzskeho futbalistu Thierry Henryho. Iba pár týždňov po uvedení reklamy, dve tretiny tohto triumvirátu prišli o svoje svätožiary. Henry si proti sebe poštval celý svet po tom, čo zakázanou hrou rukou dopomohol svojmu mužstvu k účasti na Majstrovstvách sveta a súpera z Írska tak poslal domov. V časopise Time mu to vynieslo miesto medzi desiatimi najväčšími podvodníkmi v športe. Gillette sa môže iba modliť, aby si Federer ustrážil nohavice, nedopoval a nikoho nezmlátil tenisovou raketou, alebo aby ho prinajmenšom nikto pri tom nevidel.

 

Tak ako Tiger Woods, aj Lance Armstrong  si zrejme bude musieť vypočuť zopár kázaní na tému pýcha, pretože sa sám prezentoval ako bezúhonný slušák, ale so svojim ohromným majetkom to určite zvládne. A asi ho tiež neminú vtipy na jeho adresu, podobne ako to bolo u Woodsa, keď ho manželka napadla golfovou palicou, a všetci sa pýtali, či použila drevo (angl. Wood) alebo železo? Koniec koncov je to jedno, lebo ako to znel jeho slogan pre Accenture? „It´s what you do next that counts.“ (Dôležité je to, čo urobíte ako ďalšie). Čoskoro budú média hnať svinským krokom niekoho iného, veď Woods opäť hrá golf, zbiera drahé reklamné kontrakty a možno zarobí ešte viac než Kate Moss. Sledujme teda, či sa podobne zadarí aj chudákovi Armstrongovi.

Kto sme?

Masoko

Investujeme množstvo energie a zanietenia do neustáleho zlepšovanie výkonnosti našich klientov, pričom sledujeme primárny cieľ a to zvýšiť ich podnikovú hodnotu z dlhodobého hľadiska.

Naše služby

V rámci podnikovej praxe ako aj akademických poznatkov sa už v priebehu viacerých rokov zaoberáme otázkou korelácie medzi investíciami do marketingu a ziskovým rastom ako aj hodnotou, ktorú podnik vytvára pre jeho vlastníkov, tzv. shareholder value. 

Okrem toho disponujeme aj rozsiahlym know-how pre oblasť podnikových stratégií a značiek.

Aktuality

Kontakt

 BRANDINSIDER GmbH

 Fährhausstraße 11

 22085 Hamburg

 Tel.: +49 40 / 25 33 62 62
 Fax: +49 40 / 25 33 62 68

 E-mail: info@brandinsider.com

 Registrový súd:
 Amtsgericht Hamburg
 Registračné číslo: HRB 139837

 UID Nr. DE 209661501