Hriešne drahé nevyhnutnosti sa nakupujú o polnoci

Peter Littmann pre HN: Majstrovsky odfotografované modelky na lesklých stránkach magazínov si držia kabelky pred sebou a tváre so slnečnými okuliarmi otŕčajú do umelého svetla. Existujú značky, ktoré za jedinú fotoprodukciu vyvalia 400 000 dolárov. Enormné sumy, len na prezentáciu značky, sú v brandži luxusného tovaru normálne a manifestujú ich aj miliónové vlajkové lode, teda predajne na najdrahších nákupných uliciach sveta. Veľké mená ako Prada, Chanel alebo Louis Vuitton vyžadujú veľký nákupný zážitok. Toľko marketingová teória.

Potom máme ešte prax, a tá čoraz častejšie znamená internet. Keď vznikol webový svet, luxusný priemysel sa len nechápavo obzeral, lebo na monitore vyzerá jedna polokošeľa ako druhá a značky sú takmer nerozoznateľné. Primerane elitná bola aj zdržanlivosť luxusných výrobcov. Internet bol pre nich braková záležitosť, ktorú je lepšie prenechať zásielkovým obchodom.

Lež aj nóbl obchod dnes chytá zákazníkov do siete stránkami ako Net-a-porter.com alebo Neimanmarcus.com veľmi úspešne. Jeden dôvod by mohol byť, že mnohé ženy si pred kúpou hriešne drahého výrobku typu „toto musím za každú cenu mať“ očividne pripijú na odvahu: módne stránky v USA zaznamenávajú vrchol objednávok často okolo polnoci.

Muži zasa radi objednávajú luxusnú bielizeň pre svoju milú on-line, vzrušení všetkými tými peknými fotkami. Staršie ročníky tiež radi objednávajú kliknutím myši, lebo často presne vedia, čo chcú. Americký Luxus Institute dospel k výsledku, že 38% konzumentov si aj drahé háby radšej kúpi na internete, kým iba 33 % tvrdilo, že uprednostňuje kamenný obchod.

Skúsenosti donútili aj značky ako Gucci, Dior alebo Dunhill, predávať on-line aspoň doplnky. Dopomohli k tomu stránky ako style.com. Spoločne prevádzkované značkami Vogue a W, umožňujú luxusným výrobcom nielen slniť sa v lesku dvoch módnych magazínov, ale aj nájsť tu pomoc pre vlastnú webovú prezentáciu.

Mnohé drahé značky však podľahnú pokušeniu a chcú pôsobiť aj na webe obzvlášť luxusne. To väčšinou vedie k prepracovanej grafike, ktorá používateľa vlastne iba rozčuľuje. Kto nakupuje na webe, hľadá pohodlie a nechce žiadne ambiciózne poskakujúce obrázky. Na konci sa ukazuje: aktívna webová stránka – a je jedno aká dobrá alebo zlá – nedokáže luxusnú značku ani vytvoriť ani zničiť. Ak je mizerná, ľudia ju ignorujú, ak je dobrá, robí obchod a podporuje značku.

Slovákov až tak veľmi samotná webstránka renomovanej značky nepritiahne. Ale  nákup cez internet im prirástol  k srdcu. Podľa prieskumu Slovenskej sporiteľne hlavným dôvodom nákupov online je pre viac ako tri štvrtiny Slovákov lepšia cena v porovnaní s kamennými obchodmi, pohodlie domova, priame doručenie tovaru, širšia ponuka či možnosť porovnávania.

Z prieskumu ďalej vyplynulo, že  väčšina Slovákov na internete nakupuje najčastejšie v utorok a v stredu, naopak výrazne menej počas soboty. Najviac nákupov urobia večer medzi siedmou a deviatou hodinou, určite nie drahý luxus, ale normálne oblečenie a topánky. 

Kto sme?

Masoko

Investujeme množstvo energie a zanietenia do neustáleho zlepšovanie výkonnosti našich klientov, pričom sledujeme primárny cieľ a to zvýšiť ich podnikovú hodnotu z dlhodobého hľadiska.

Naše služby

V rámci podnikovej praxe ako aj akademických poznatkov sa už v priebehu viacerých rokov zaoberáme otázkou korelácie medzi investíciami do marketingu a ziskovým rastom ako aj hodnotou, ktorú podnik vytvára pre jeho vlastníkov, tzv. shareholder value. 

Okrem toho disponujeme aj rozsiahlym know-how pre oblasť podnikových stratégií a značiek.

Aktuality

Kontakt

 BRANDINSIDER GmbH

 Fährhausstraße 11

 22085 Hamburg

 Tel.: +49 40 / 25 33 62 62
 Fax: +49 40 / 25 33 62 68

 E-mail: info@brandinsider.com

 Registrový súd:
 Amtsgericht Hamburg
 Registračné číslo: HRB 139837

 UID Nr. DE 209661501