Radšej hlúpe ako tučné

Autor: Peter Littmann

Feminizmus už dávno nie je taká horúca téma, ako kedysi. Dnešná moderná doba pozná premiérky, dirigentky, ústavné sudkyne či neurochirurgičky. Ženám sa podarilo vkĺznuť dokonca do sveta veľkých korporácií, azda poslednej bašty testosterónu, keďže stále vo viacerých krajinách zákon stanovuje kvóty pre počet žien v dozorných radách. 

Misia splnená. Až na módny priemysel, ktorý neustále väčšinu žien marginalizuje. Na mólach, fotografiách v časopisoch a reklamných kampaniach módnych dizajnérov, môžeme vidieť iba extrémne vychudnuté mladé ženy. Týmto vešiakom na šaty, upravovaným v programe Photoshop, sa nepodobá ani promile skutočných žien. Väčšina z nich totiž nosí veľkosť oblečenia 42 a pre mnohé je i to príliš úzke či krátke.

Svet žien je plný nielen zaoblených kriviek, ale zjavne aj masochizmu, pretože sa doteraz nedokázal vymaniť z diktátu dizajnérov a naďalej sa trýzni. Podľa štúdií až štyridsať percent matiek núti svoje dospievajúce dcéry držať diétu, a to aj v prípade, že majú normálnu hmotnosť. Takáto výchova ich poznačí. Dve tretiny dvadsaťpäťročných žien priznávajú, že by boli radšej hlúpe či protivné, ako tučné. Výsledkom je, že na celom svete milióny z nich bojujú s poruchou príjmu potravy.

Pozorujúc životný postoj týchto žien si človek uvedomí zopár zaujímavostí. Po prvé: fyzický ideál krásy je poznačený predstavami samozvaných, často homosexuálnych majstrov vkusu, ktorí určujú, ako by ženy mali vyzerať, aby boli považované za pekné. Po druhé: obrovský počet ľudí sa s tým nedokáže alebo nechce stotožniť. Nikto nemá večne dvadsať a neváži 50 kíl pri výške meter osemdesiat. Po tretie: kult tela je poslednou silnou feministickou témou v západných krajinách. Ženy zdôrazňujú svoju individualitu a nechcú byť iba objektmi. Po štvrté: enormná kúpna sila nemá kde využiť svoje kreditné karty. Najčastejšie sa totiž moletky na webových stránkach sťažujú, že pokiaľ nechcú nosiť iba zástery, majú veľmi obmedzenú ponuku oblečenia.

Najnovšie boli vyslyšané. Na základe posledných štatistík, ktoré uvádzajú, koľko ľudia v skutočnosti vážia, dochádza k prvým opatrným pokusom ukázať módnemu svetu plného plochých modeliek, že existuje aj opačná, plná strana. Americký časopis Glamour nie tak dávno publikoval módny editoriál práve pre dámy s nadváhou. Biblia módneho sveta, magazín V, vydal pre ne dokonca samostatné číslo, nemecký časopis Brigitte spolupracuje s modelkami normálnych veľkostí, rovnako ako výrobca kozmetiky Dove. Avšak okrem XXL kolekcie od Ully Popkenovej sa doteraz takmer žiadna z módnych značiek nezameriavala na ženy kyprých tvarov.

 

To sa postupne, ale veľmi opatrne, mení. Na veľtrhu módy v Düsseldorfe vystavovalo pod sloganom Big is beautiful (Veľké je krásne), 20 módnych značiek. To je tá dobrá správa. Tá zlá je, že „nadrozmernú módu“ vystavovali len spolu s oblečením pre tehotné, čo koniec koncov dokazuje, že móda pre moletky je stále považovaná za špeciálny prípad, a nie za ponuku pre skutočné ženy. Chronické stereotypy a predsudky majú tuhý život.

Kto jsme?

Masoko

Investujeme mnoho úsilí a energie do podstatného a stálého zlepšování výkonnosti našich klientů s cílem trvalého růstu hodnoty jejich podniku.

Naše služby

Již několik let se v podnikové praxi a univerzitní teorii zabýváme otázkou korelace mezi marketingovými investicemi a ziskovým růstem stejně jako akcionářskou hodnotou, tzv. shareholder value.

K tomu jsme vybudovali obsáhlé know-how strategie a značky.

Aktuality

Kontakt

 BRANDINSIDER GmbH

 Fährhausstraße 11

 22085 Hamburg

 Tel.: +49 40 / 25 33 62 62
 Fax: +49 40 / 25 33 62 68

 E-mail: info@brandinsider.com

 Rejstříkový soud:
 Amtsgericht Hamburg
 Registrační číslo: 76 324

 UID Nr. DE 209661501