Kríza v prostriedku veku a v prostriedku tela

Peter Littmann pre HN: Radi súhlasíme, že toho môže byť trochu viac. Nielen u mäsiara, ale aj na výplate, pri raňajkách so šampanským, no a pri narodeninových darčekoch to platí dvojnásobne. Väčšie autá, väčšie byty, väčšie obrazovky televízorov: mnohí ešte stále veria, že väčší znamená lepší.

Len nie ak ide o vlastné oblečenie. Keď zrazu treba šaty o číslo väčšie, väčšina žien dostane nervový tik. Znalci vedia, že povestná kríza stredného veku sa ani tak netýka prostriedku života, ako prostriedku tela. Pás sa nám s pribúdajúcim vekom rozširuje a to vyvoláva zvýšenú nervovú dráždivosť a všetky druhy paniky.

Hraničí to so šialenstvom: Čím sme tučnejší, tým viac sa stáva štíhlosť náboženstvom. Zjavne dokážeme uctievať len to, čo je pre väčšinu ľudstva nedosiahnuteľné. Iróniou pritom je: Kým čoraz viac pop-hviezdičiek sa pokúša vyhladovať na veľkosť „nula“, celá brigáda bulvárnych reportérov drží stráž nad hmotnosťou hollywoodskych hviezd ostražitejšie, než nad stavom vlastného konta.  Kým vyziabnuté modelky padajú z móla polomŕtve od hladu, svet priberá a priberá. Keď v roku 1995 bolo na svete adipóznych 200 miliónov ľudí (osoby s BMI (Body-Mass-Index) viac než 30, to sú takí, čo pri výške 165cm vážia viac než 80kg), tak minulý rok to bola napríklad v USA už viac ako tretina dospelého obyvateľstva. Aj na Slovensku priemer BMI pomaly stúpa smerom k vysokému číslu 27, u žien rýchlejšie ako u mužov.

Teraz možno nad zdravotnými a estetickými problémami oblých kriviek hodiny nariekať – alebo objaviť rastúci trh. Prêt-à-porter šou v Paríži majú každopádne už teraz oddelenie pre nadmerné veľkosti. Tam módna ikona Británie Katherine E. Hammet predvádza svoje slávne obrie tričká s politickými a etickými sloganmi. Do verzie „No More Fashion Victim“  sa v núdzi vprace aj menšia veľryba. Zaujímavejšie je počínanie španielskeho labelu Biluzik, ktorý vyrába vtipné mládežnícke oblečenie v nadmerných veľkostiach a nadpriemerne rastie aj vďaka atraktívnej, sexy „veľko-kolekcie“ dámskeho spodného prádla.

Program ponuky Prêt-à-porter pre ženy s oblými krivkami sa nazýva Girl Sweet Girl. Aj tak sa na to dá pozerať! Nová značka Vilodah úspešne produkuje módu vo veľkostiach od 36 do 60, aby okrúhle dievčatá mohli sebavedomo nosiť tie isté veci ako ich chudé priateľky. Namiesto konštrukcií v tvare stanu a nudných farbách, v ktorých mnohé ženy doteraz skrývajú svoje kilá navyše, ponúkajú Biluzik a Viladoh drzé džínsové minisukne, topy v žiarivých farbách a hlboké výstrihy, aby „zdôraznili ženskosť, ktorá pre nás všetkých toľko znamená“. Asi to bude pravda. Napokon, voľakedy ženy bývali zaoblenejšie a mali aj veľký komerčný úspech, ako dokazujú nielen obrazy Petra Paula Rubensa, ale aj fotky Marilyn Monroe, Sophie Loren alebo Anity Ekberg.

Bujné tvary celosvetovo napredujú: v Anglicku vedie medzi dámskym oblečením veľkosť 40 podielom na trhu až 20%. Štyri z desiatich Francúzok nosia veľkosť 44 a viac. Mon dieu! Napriek tomu má ešte stále väčšina letných a večerných šiat špagetové ramienka, dokonca aj u francúzskych značiek. To je paradox a nemá s profesionálnym marketingom, ktorý by sa mal orientovať na potrebách cieľovej skupiny, nič do činenia. Návrhári sa tvária, ako keby svet pozostával výlučne z dlhonohých teenagerov hľadajúcich handry vo veľkosti XS.

Múdre to nie je. Netreba mať veštecké schopnosti, aby sme vedeli predpovedať, že v budúcnosti inteligentný dizajn, ktorý malé ľudské nedostatky buď rafinovane skryje alebo potmehúdsky zdramatizuje, bude znamenať úspešný dizajn. Možno nie na móle a v kritických stĺpčekoch módnych redaktorov, ale určite pri pokladni. Tam si, ako sme už povedali, radi necháme pridať.

Who are we?

Masoko

BRANDINSIDER has a single focus: your market value. We are driven, energetically, enthusiastically, to enhance your corporate performance for the long term.

Our Services

We spent many years, both in practical leadership roles and in studying scientific research analysing the correlation between marketing investments, profitable growth and shareholder value.

As a result we developed a vast tool box in corporate strategy and branding.

Recent News

Contacts

 BRANDINSIDER GmbH

 Fährhausstraße 11

 22085 Hamburg

 Tel.: +49 40 / 25 33 62 62
 Fax: +49 40 / 25 33 62 68

 E-mail: info@brandinsider.com

 Registergericht:
 Amtsgericht Hamburg
 Registernummer: 76 324

 UID Nr. DE 209661501